/ / /
6 نکته مهم درباره خود مدیریتی

6 نکته مهم درباره خود مدیریتی

 • تاریخ انتشار 1394/10/12
 • .
 • 4247
 • .
 • گروه رازهای مدیریت کسب و کار

«خود مديريتی» محرکی قوی برای استقلال فردی، تصميم گيری های درست،خلاقانه و در شرايط دشوار است. «خود مديريتی» از جمله مهارت های کليدی در رهبران موثر است. اين مهارت مجموعه ای از اقدامات آگاهانه است که بر طرز تفکر، احساسات و رفتارهای هر يک از ما برای کسب بهترين نتايج در زندگی شخصی و حرفه ای تاثيرگذار است.

برخی از رفتارها در فردی که توانايي «خود مديريتی» دارند بسيار بارز است. از جمله اين رفتارها می توان به خودآگاهی، خودتنظيمی اهداف، خود انگيختگی، مثبت صحبت کردن، ارتباطات شجاعانه و موثر و توانايي دريافت و ارائه بازخورد است. تبديل شدن به يک خود-مدير و حفظ مهارت های «خود مديريتی» يک فعاليت توسعه ای به شمار می آيد. در اين نوشتار راهکارهايي برای کسب مهارت های «خودمديريتی» ارائه می شود.

1- بر زمان«حال» متمرکز باشيد.

اگر برای شما تمرکز کار دشواری است، توانايي انجام کارها در زمان تعيين شده را نداريد، برای شما به يادآوردن جزئيات سخت است، فکر می کنيد ديگران شما را درک نمی کنند؛ همه اين موارد نشانه هایی از آن است که شما بر وضعيت «حال» تمرکز نداريد. يکی از مهم ترين مولفه ها برای داشتن يک زندگی سالم و البته توانمندی در «خودمديريتی»، آن است که در زمان حال (و نه گذشته و آينده) متمرکز باشيد.

article_image_one_554.jpg

2- نگرش ذهنی مثبت داشته باشيد.

در روزگار حاضر تقريبا هر روز در حال دريافت اخبار نگران کننده تر هستيم. اما هنر يک رهبر موثر آن است که توانايي نگرش ذهنی مثبت برای خنثی کردن اثرات اين اخبار را داشته باشد. برای اينکه بتوانيد هميشه نگرش ذهنی مثبت خود را قوی نگاه داريد می توانيد اقدامات زير را انجام دهيد:

 • مثبت انديش باشيد. البته مثبت انديشی يک عادت مهم است. همه چيز از ذهن شما آغاز می شود. اين عادت پراهميت می تواند موفقيت های بزرگی را برای شما به ارمغان بياورد. يکی از بهترين تکنيک ها برای دورانداختن يک فکر منفی، جايگزينی آن با يک موضوع مثبت است. برای مثال می توانيد در هنگام بروز يک فکر منفی به لبخند زيبای کودکی که می شناسيد فکر کنيد.

 • در گفت وگوهای خود از زبان مثبت استفاده کنيد. گاهی برخی افراد به طور مستمر از آب و هوا، وضعيت شغلی، همسر، همسايگان و هرچيز ديگری گلايه و شکايت می کنند. مطالعات نشان می دهد که دقيقا چنين افرادی از کيفيت زندگی پايين تری نسبت به ديگران برخوردارند. بايد به ياد داشت با جايگزين واژگان مثبت به جاي کلمات منفی، مسيری مناسب برای کسب بهترين نتايج ايجاد می کنيد.

 • بپذيريد که همه چيز ايده آل و کامل نيست. پذيرش اين موضوع می تواند کمک فراوانی به ايجاد نگرش ذهنی مثبت در شما کند. وقتی اين موضوع را می پذيريم که برخی چيزها خارج از کنترل ما هستند، به جای اتلاف انرژی روی احساسات منفی، می توانيم به جنبه های مناسب و مثبت آن تمرکز کنيم.

 • بيشتر وقت خود را با افراد مثبت بگذرانيد. اين يک واقعيت است که طبيعت ما انسان ها به گونه ای است که به تدريج خلق و خو و رفتارهاي مشابه با کسانی که به ما نزدیک هستند، خواهيم گرفت. بنابراين بهتر است بيشترين وقت خود را با کسانی بگذرانيد که تفکر مثبتی دارند.

3- ارزش های فردی خود را مشخص کنيد.

برای رهبری موفق و موثر، نياز است ارزش های شخصی خود را تعيين کنيد. برای رهبری که ارزش های فردی شفافی داشته باشد، تصميم گيری بسيار آسان تر است. مشخص کردن ارزش های فردی موجب پايه گذاری اعتماد، افزايش اعتبار و پذيرش يک رهبر در سطح سازمان و کارکنان می شود.

4- برای زندگی شخصی خود برنامه ريزی داشته باشيد.

يکی از مهم ترين نشانه های مهم در فردی که ويژگی «خودمديريتی» دارد، داشتن برنامه زندگی(Life Plan) است. يک رهبر موثر برای زندگی فردی خود در تمامی ابعاد، برنامه ای تنظيم شده دارد و روزانه وضعيت پيشرفت آن را رصد می کند. استفاده از ابزار «چرخ زندگی» يکی از بهترين روش ها برای برنامه ريزی در زندگی شخصی است که در ابعاد مختلف زندگی به شما امکان برنامه ريزی می دهد.
5- برای سلامت خود برنامه ويژه ای داشته باشيد.

سلامت جسمانی و روانی برای فردی که قصد رهبری موثر در سازمان دارد يک الزام است. بنابراين اگر تاکنون در اين زمينه از خود کاهلی نشان داده ايد، همين امروز برای سلامت خود برنامه ريزی ويژه انجام دهيد. موضوعات مهمی چون وضعيت رژيم روزانه غذايي، تحرک و ورزش روزانه، خواب کافی، سلامت ذهن و روان از جمله مواردی است که برای آن باید برنامه ريزی جدی صورت گیرد.

6- مديريت استرس داشته باشيد.

ماهيت رهبری سازمانی مواجهه و رويارويي با چالش های پيچيده روزانه را می طلبد. يک رهبر موثر سازمانی بايد توانايي اتخاذ تصميمات دشوار را در کوتاه ترین زمان ممکن داشته باشد و اين ويژگی می تواند موجب ايجاد استرس شديد و در نتيجه کاهش تدريجی توانايي شود. بنابراين تسلط و آگاهی از روش هايي برای کاهش استرس روزانه برای يک رهبر موثر يک الزام است. اما برخی اقدامات کوچک زير ممکن است به کاهش استرس روزانه کمک کند:

 • پياده روی روزانه داشته باشيد.
 • زمانی از هفته را در طبيعت بگذرانيد.
 • با يک دوست نزديک تماس بگيريد.
 • دفتر خاطرات روزانه داشته باشيد.
 • به موسيقی گوش دهيد.
 • يک فيلم کمدی تماشا کنيد.

به خاطر داشته باشيد «خودمديريتی» يکی از مهارت های مهم برای تبديل شدن به رهبری موثر و تحول گرا است و نقطه آغازين برای تقويت اين مهارت آن است که از وضعيت موجود خود آگاه باشيد.

6

جدیدترین مقالات طراحی سایت

گروه مقالات طراحی سایت

طراحی سایت ها

شماره تماس پشتیبانی:

شماره تماس پشتیبانی:

نظرات کاربران

نظر شما چیست؟

سوال امنیتی: حاصل جمع 6 + 6 چند است ؟

x
02122324883    09198585818
آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-22324883(مشاوره رایگان)

آنلاین هستیم
آنلاین هستیم