/ / /
8 قدم در راستای موفقیت بازاریابی

8 قدم در راستای موفقیت بازاریابی

 • تاریخ انتشار 1394/05/19
 • .
 • 4214
 • .
 • گروه رازهای مذاکره و بازاریابی

چگونه می توان يک بازارياب موفق بود؟ بديهی است اساسی ترين موضوع، آموزش و درک دقيق اصول و مفاهيم بازاريابی است.اما آموختن دانش پايه بازاريابی، فقط آغاز راه است و بازاريابان امروزی بايد بيشتر مسلط باشند. همه ما به خوبی از اهميت بازاريابی آگاهی داريم، چرا که بازاريابی فرآيندی حياتی است که در فضای در حال تغيير مستمر اقتصادی، کمک شايانی به صاحبان کسب و کار می كند.

در اين نوشتار برخی از راهکارهای مهمی که می تواند شما را به يک بازارياب موفق و موثر تبديل کند، معرفی می شود:

1- مهارت های عمومی کسب و کار:

يک بازارياب از جمله افرادی است که برای کسب موفقيت نياز به تسط کامل بر مهارت های عمومی کسب و کار دارد. برخی از مهم ترين اين مهارت ها عبارت است از:

 • ارتباطات: منظور از اين مهارت برقراری ارتباطات نوشتاری، گفتاری و شنيدن موثر است. يک بازارياب موفق در ارتباطات بدون نقص است.

 • کارتيمی: به عنوان يک بازارياب بايد بتوانيد اثبات کنيد بازيکن خوبی در تيم بازاريابی هستيد، علاوه بر آن توانايي مديريت و تفويض کار به ديگران را نيز داريد. مهارت کار تيمی موجب بهبود روابط کاری مثبت در بين اعضای تيم بازاريابی می شود.

 • مذاکره و متقاعدسازی: يک بازارياب موفق به مهارت های مذاکره به خوبی مسلط است و توانايي لازم را برای متقاعد سازی مناسب دارد.

 • حل مساله: شما هميشه نياز به توانايي حل مساله با روشی منطقی و تحليلی برای حل و فصل مسائل کاری در بازاريابی داريد.

 • رهبری: اين احتمال وجود دارد که پست مديريتی نداشته باشيد اما بايد از مهارت های رهبری برای ايجاد انگيزه و روحيه در ديگر همکاران برخوردار باشيد.

article_image_one_288.jpg

2- درک تاثير بازاريابی:

يک بازارياب بايد به خوبی آگاه باشد که تصميمات وی به طور مستقيم يا غير مستقيم بر تمامی واحدهای شرکت و حتی ديگر ذینفعان تاثير می گذارد. يک بازارياب موفق بايد بداند تصميمات بازاريابی در انزوا و در پشت درهای بسته گرفته نمی شود و تصميم گيری نادرست در تيم بازاريابی می تواند به بروز مشکلات جدی برای شرکت منجر شود. برای مثال تصميم گيری برای فروش ويژه يک محصول که در آن قيمت به طور قابل توجهی کاهش می يابد، می تواند نمايندگان فروش را در صورتي که به درستی از اين تصميم مطلع نشده باشند دچار مشکلاتی جدی کند.

3- درک تکنولوژی:

بازاريابان امروزی بايد از دو جهت درک قوی از تکنولوژی داشته باشند.

 • اول اينکه بازاريابان بايد در استفاده از تکنولوژی به عنوان بخشی از فعاليت های روزانه خود کاملا مهارت داشته باشند. آنها نه تنها بايد توانايي های عمومی استفاده از کامپيوتر و نرم افزارهايي مانند اکسل و پاورپوینت داشته باشند، بلکه نياز است تا اطلاعات خود را برای افزايش کارآيي و اثربخشی در بازاريابی مانند استفاده از تلفن های هوشمند پيشرفته و برنامه های کاربردی مرتبط به خوبی کامل كنند.

 • دوم آنکه بازاريابان بايد درک صحيحی از تاثير شبکه های اجتماعی و برنامه هاي ارتباطی بر بازار داشته باشند. رشد سريع رسانه های اجتماعی می تواند به طور مستقیم بر استراتژی های بازاريابی موثر واقع شود.

4- نياز به چشم اندازهای جهانی:

اينترنت موجب شده است که هر کسب وکاری بتواند تا در مقياس جهانی فعاليت كند؛ اما تنها با ايجاد و راه اندازی يک وب سايت نمی توان موفقيت کسب و کار را تضمين كرد. بازاريابان بايد با درک تفاوت های بازارهای جهانی و محلی برنامه ريزی مناسبی برای بازاريابی انجام دهند.

5- جست وجوگر اطلاعات:

بازاريابی يک فعاليت کاملا پويا است. تغييرات در آن به طور مستمر و اغلب به سرعت رخ می دهد. بنابراين بازاريابان بايد هميشه و از طريق کانال های ارتباطی متنوع خود را در معرض اطلاعات به روز نگاه دارند. همواره تلاش کنيد تا پيش بينی های مربوط به کسب و کار خود را تا 12 ماه آينده مطالعه و رصد کنيد. به اين ترتيب آنها خواهند توانست علاوه بر حفظ و نگهداری مشتريان فعلی خود، مشتريان جديد خود را پيدا کنند.

6- نوآوری:

به طور کلی ما انسان ها خيلی زود به شرايط انجام کار عادت می کنيم و به آن وابسته می شويم؛ ولی اين رفتار مانند حکم اخراج برای يک بازارياب است! سعی کنيد تاکتيک ها و روش های بازاريابی خود را نسبت به سال گذشته(يا حتی ماه گذشته) براساس شرايط تغيير دهيد. نوآوری شرط اصلی بقا در بازاريابی است.

7- استفاده از داده های بزرگ:

مديريت و تجزيه و تحليل داده های بزرگ اقدامی استراتژيک در بازاريابی است. يکی از ابزارهای موثر در سال 2015 مطابق با بررسی موسسه Bain & Company ، ابزار داده های بزرگ است.

8- تمايل به تجربيات جديد:

يکی از مهم ترين اقدامات برای تبديل شدن به يک بازارياب موفق ميل شديد به کسب تجارب جديد است. سعی کنيد در هر گام بازاريابی ريسک پذير باشيد و تجربه اي نو کسب کنيد.
به خاطر داشته باشيد موفقيت در شغل بازاريابی يک سفر است که هر روز بايد برای آن قدم های تازه برداريد

2

جدیدترین مقالات طراحی سایت

گروه مقالات طراحی سایت

طراحی سایت ها

شماره تماس پشتیبانی:

شماره تماس پشتیبانی:

نظرات کاربران

نظر شما چیست؟

سوال امنیتی: حاصل جمع 7 + 1 چند است ؟

x
02122324883    09198585818
آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-22324883(مشاوره رایگان)

آنلاین هستیم
آنلاین هستیم