/ / /
تبلیغات و اثر گذاری آن در افزایش سود

تبلیغات و اثر گذاری آن در افزایش سود

  • تاریخ انتشار 1394/05/13
  • .
  • 3120
  • .
  • گروه رازهای تبلیغات پرفروش

به قول معروف آن چیزی که زیاده حرفه! اما پس چرا ما حرف های شرکتی را که سعی می کند چیزی به ما بفروشد باور می کنیم؟ یا اگر ما با دیدن تبلیغات روی یک بیلبورد بزرگ یا در تلویزیون تصمیم به خرید چیزی نمی گیریم، پس چرا باید بسیاری از شرکت های موفق و آگاه زحمت تبلیغ کردن را به خود بدهند؟تبلیغات همه جا اطراف ما را احاطه کرده است، اما لحظه ای تامل می تواند شما را به این فکر بیندازد که اصلا چرا تبلیغات وجود دارد؟

اقتصاددانان دهه ها در مورد این مساله تفکر کرده اند. پاسخ متداول نسبت به این مساله که اولین بار در دهه 1980 توسط اقتصاددانان پیشنهاد شد با این نگرش آغاز می شود که تبلیغات چیز کم ارزشی نیست. اینکه یک تبلیغ تمام صفحه در یک مجله داشته باشید، یا یک تبلغ 10 ثانیه ای در رادیوی محلی یا یک شبکه پرمخاطب در طول مسابقات لیگ قهرمانی، فرقی نمی کند. به هرحال تبلیغات از هر نوعی هم که باشد برای تبلیغ کننده هزینه ای در بر دارد و در بسیاری از موارد، خود هزینه به تنهایی آنقدر به تبلیغات اعتبار می بخشد که محتوای خود تبلیغات تبدیل به چیزی پیش پا افتاده می شود. نشانه واقعی کیفیت یک محصول در هزینه ای است که برای تبلیغ آن صرف می شود.
پدرو گاردت (Pedro Gardete)، استاد بازاریابی در موسسه استنفورد (Stanford) می گوید پیام غیرمستقیم تبلیغات همیشه این بوده است که «اگر من قرار است میلیون ها دلار خرج یک تبلیغ کنم، این کار حتما به این معنی است که کار من درست است. چرا؟ چون در غیر این صورت، مشتریانی که این تبلیغ را می بینند اقدام به چک کردن محصول کرده و متوجه می شوند که این محصول به اندازه ای که جار و جنجال به پا کرده دوام نمی آورد، بنابراین تصمیم می گیرند آن را خرید نکنند و با این کار سرمایه گذاری تبلیغاتی را به اتلاف هزینه و پول هنگفت تبدیل می کنند.»

article_image_one_277.jpg

طبق این تئوری، مصرف کنندگان همه این چیزها را درک می کنند و این همان دلیلی است که حتی یک تبلیغ خالی از ادعا هم می تواند کارساز باشد. در حقیقت، چون همه این توضیحات راجع به تبلیغات در مورد نشان دادن تمایل شرکت ها به زدن حرف خود با زبان پول است، تبلیغ کننده به امید اینکه افراد هرچه بیشتری بتوانند این نمایش پرهزینه را ببینند، همه تلاش خود را می کند تا مبالغ سنگینی از پول را به پای تبلیغات بریزد.
اما «دور ریختن پول»، آنچنان که اقتصاددانان این مدل پرهزینه تبلیغات را نام گذاری می کنند، تنها راه توضیح وجود تبلیغات یا تمایل مشتریان به باور آن نیست. گاهی اوقات تبلیغات به دلیل محتوای خود و نه به دلیل هزینه صرف شده روی آن، تاثیربسیار زیادی دارد. کم و بیش، تبلیغات همیشه هزینه بر است. اما از آنجا که هم هزینه تبلیغات مدعی کیفیت بالا و هم تبلیغات مدعی کیفیت پایین به یک اندازه است، هر دو نوع تبلیغ به اصطلاح اقتصادی «حرف مفت» محسوب می شوند، یعنی پیامی که محتوای آن هیچ ربطی به هزینه ای که در بر داشته است ندارد.
برخلاف آنچه ما حس می کنیم، مواردی وجود دارد که در آن حتی این حرف های مفت هم می توانند باورپذیر باشند. در یک مقاله در سال 1993، کایل بگ ول( (Kyle Bagwell و گری رامی Garey Ramey) )که هر دو اقتصاددان هستند مشاهده کردند که شرکت ها اغلب قصد بیان واقعیت را دارند. گاردت در توضیحاتش اظهار کرد: «این دو اقتصاددان متوجه شدند که علایق شرکت ها و علایق مصرف کنندگان همیشه هم مخالف هم نیست.» گاهی اوقات بازار دقیقا به هماهنگ شدن مشتریان و شرکت ها کمک می کند.
به طور مثال فردی در جست وجوی خانه روی این فعالیت تبلیغی تمرکز می کند. تصورکنید فروشنده بگوید که این خانه چهار اتاق خواب دارد اما درواقع تنها دو اتاق خواب وجود داشته باشد. احتمالا کسی که خریدار یک خانه چهارخوابه است با دیدن این خانه ناامیدانه پا به عقب می کشد. حتی بدتر از این، از نظر فروشنده این گونه خواهد بود که وی هرگز مشتریانی که به دنبال خرید یک خانه دوخوابه مناسب باشند به دست نخواهد آورد. گاردت می گوید: «پس من از دو راه به خود آسیب رساندم: اول اینکه مشتریانی را که خانه پیشنهادی من را ترجیح می دادند، عقب راندم و دوم اینکه آنهایی را جذب خود کردم که حتما پس از بازدید خانه آن را نمی پسندیدند.» در این سناریوی ایده آل، بازار به شکل زیبایی خود را سازماندهی می کند، زیرا خریداران و فروشندگان خواهان یکدیگرند و انگیزه ای برای دروغ گفتن وجود ندارد.
اما چه اتفاقی رخ می دهد زمانی که علایق تبلیغ کننده و مشتری در هماهنگی کامل نباشد؟ اگر علایق مشتری و تبلیغ کننده تنها تا اندازه ای با هم هماهنگ باشد، آیا هنوز هم تبلیغات می تواند باورپذیر بوده و برای هردو طرف، یعنی شرکت و مشتریان، سودآور باشد؟ گاردت به دنبال یافتن پاسخ این سوال بود، بنابراین یک مدل اقتصادی طراحی کرد که برخلاف آنالیز اولیه بگول و رمی تنها با به کار بردن عناوین بالا یا پایین به بررسی کیفیت محصول نمی پردازد؛ بلکه کیفیت را یک متغیر پیوسته در نظر می گیرد و این یعنی یک دنیای واقعگراتر با انواع فراوان شرکت های گوناگون. حس ششم گاردت به او گفته بود که در این دنیای به هم ریخته، شرکت ها برای رو راست نبودن انگیزه دارند، اما با این حال هنوز هم تبلیغات کار خود را از پیش خواهد برد. هرچند، تا زمانی که وی این مدل را در مراحل گوناگون آن پیاده نکرده بود متوجه این مساله نشده بود که شرکت ها به اصطلاح چگونه بازی می کنند. آیا بیشتر آنها درباره کیفیت محصولات خود اغراق می کنند؟ آیا قیمت های خود را پایین نشان می دهند؟ یا چه؟

تبلیغات وسیع در خیابان های بزرگ نیویورک سیتی
استاد پدرو گاردت اظهار کرد: «گرچه هنوز هم میزان بالایی از صداقت بین تبلیغ کنندگان باقی مانده است، اما با این حال تشخیص فروشندگان صادق از فروشندگان فریبکار برای مصرف کنندگان کار سختی است.»
چیزی که گاردت به دست آورد هم اطمینان بخش است و هم نگران کننده، زیرا با اینکه هنوز هم میزان زیادی صداقت باقی مانده است، اما برخی شرکت ها انگیزه هایی برای دروغگویی دارند و تشخیص فروشندگان صادق از فروشندگان دروغگو برای مصرف کنندگان کار سختی است.
گاردت می گوید: «من دریافتم که برخی شرکت های دارای کیفیت بسیار پایین ادعا می کنند که بهتر از بقیه هستند و اگر درمورد کیفیت شان غلو نکنند، نمی توانند در بازار باقی بمانند.» مثلا شرکتی که دارای محصولاتی است که در رده بندی کیفیت محصولات از 1 تا 10، رده 1 یا 2 را دارا است همه دلایل را دارد تا در تبلیغات خود مدعی شود محصولاتش از کیفیت 3 یا 4 برخوردارند، زیرا با این کار بدون ترساندن مشتریانی که نسبت به قیمت ها حساس هستند، توجه مشتریانی را که به دنبال کیفیت مناسب هستند به خود جلب می کند. گاردت اضافه می کند: «اگر مردم کیفیت واقعی محصولات این فروشندگان را می دانستند، حتی قدم به مغازه آنها نمی گذاشتند». از بین مشتریانی که به داخل مغازه کشیده می شوند، بسیاری کیفیت پایین محصولات را تشخیص می دهند و از مغازه خارج می شوند اما تعداد کافی از مشتریان نیز با تصوری که در ذهن دارند به داشتن این محصولات نامرغوب رضایت می دهند که این واقعیت، خود دلیل کافی برای فروشنده فراهم می کند تا همچنان از این فرمول استفاده کند.
برعکس، شرکت هایی نیز در آن سو، خیلی ساده به بیان واقعیت می پردازند. گاردت معتقد است «آنها انگیزه ای برای گفتن اینکه ارزان تراز آنچه واقعا هستند ندارند»، چون با این کار مشتریانی که به دنبال بالاترین کیفیت هستند را از خود دور خواهند کرد. مدل گاردت پیش بینی می کند که حتی شرکت هایی که کیفیت و قیمت متوسطی ارائه می کنند هم تمایل دارند خود را آنگونه که هستند، یعنی واقعی، نشان دهند. مشکل اینجا است که مشتریان نمی توانند تشخیص دهند که سروکارشان با محصولات درجه 1 هست یا 4. گاردت توضیح می دهد که «شرکت های دارای کیفیت متوسط می گویند ارزش فدای پول و شرکت های دارای کیفیت پایین نیز معتقدند ارزش فدای پول، بنابراین، حتی زمانی که اکثر فروشندگان صادق هستند، وجود چند سیب کرم خورده کافی است تا بقیه را نیز فاسد کند. همیشه موقعیت بدتر برای مشتریان زمانی است که تبلیغ کنندگان تصویر غلطی از خود ارائه می دهند.
به همین دلیل است که گاردت می گوید: «به منظور حفظ مشتری ها وجود چند درجه واقعیت در تنظیم تبلیغات ضروری است، خصوصا زمانی که تبلیغاتی همراه با دروغگویی به مراتب بیشتر است. به عنوان مثال، اداره سرپرستی بر امور بازرگانی و جلوگیری از تقلب کاملا حق دارد در مورد مسائل حیاتی و مهم از تقلب جلوگیری کند، اما گاهی اوقات آنچه برای مشتریان خوب است لزوما برای شرکت ها (که در مقام کارفرما، فراهم کننده ارزش اجتماعی نیز هستند) خوب نیست، بنابراین ماموران مسوول باید نیاز های هردو گروه را متعادل کنند. در حقیقت، طبق گفته گاردت، ما در قالب اجتماع، «شاید دوست داشته باشیم اجازه دهیم تا اندکی تصویر غلط رواج داشته باشد، چون آنچه این گونه شرکت ها به دست می آورند بسیار بیشتر از آن چیزی است که مشتریان از دست می دهند.»
به علاوه، آنگونه که مدل گاردت نشان می دهد، مشتریان واقعا هم گول نمی خوردند، چون زمانی که مشتری ها تبلیغاتی را که در آن ارزش فدای پول می شود می بینند، این احتمال را هم می دهند که ممکن است به فروشگاه رفته و محصول تبلیغ شده را نپسندند، اما حضور فروشندگان صادق ارزش امتحان این ریسک را فراهم می کند. گاردت اظهار می کند مصرف کنندگان متوجه هستند که مثلا احتمال دارد عکس های ارائه شده از آن خانه واقعی نباشند، اما در عین حال این احتمال هم وجود دارد که آن عکس ها واقعی بوده باشد، بنابراین خریداران احتمالی از آن خانه دیدن کرده و اطمینان حاصل می کنند. به عبارت دیگر، هیچ مصرف کننده ای سورپرایز نمی شود، آنها فقط ناامید می شوند.
شاید اساسی ترین درس برای مشتریان این است که از مزیت روش های کم هزینه برای به دست آوردن اطلاعات راجع به محصولات استفاده کنند. به گفته پدرو گاردت «متاسفانه، شرکت ها انگیزه ای برای غلط جلوه دادن خود دارند، بنابراین برای مشتریان مهم است که واقعا از تکنولوژی اطلاعات، درجه بندی ها و غیره بهره ببرند تا تصمیم آگاهانه ای بگیرند».

2

جدیدترین مقالات طراحی سایت

گروه مقالات طراحی سایت

طراحی سایت ها

شماره تماس پشتیبانی:

شماره تماس پشتیبانی:

نظرات کاربران

نظر شما چیست؟

سوال امنیتی: حاصل جمع 6 + 2 چند است ؟

x
02122324883    09198585818
آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-22324883(مشاوره رایگان)

آنلاین هستیم
آنلاین هستیم