/ / /
خلاقیت طراحان در موفقیت سایت مشتریان

خلاقیت طراحان در موفقیت سایت مشتریان

  • تاریخ انتشار 1394/02/06
  • .
  • 2365
  • .
  • گروه رازهای طراحی وب سایت

آن چه که بيش از پارامترهاي ديگر تمايز ايجاد مي کند و کار يکي را نسبت به ديگري بهتر مي نمايد، خلاقيت است . خلاقيت، آن چيزي که همه طراحان سایت بدنبال آن هستند. این نکته مانند بسياري از مباحث ديگر آموختني است کافي است شيوه هاي ايجاد آن را بدانيد تمرين کنيد و بکار گيريد.

آمادگي براي پذيرش ايده هاي نو

«اگر وقت زيادي براي گرم کردن خود صرف کنيد، به مسابقه نخواهيد رسيد اگر هم اصلا" بدن خود را گرم نکنيد، به مسابقه مي رسيد اما نمي توانيد آن را به پايان برسانيد »

Grant Heidrich

در يک پروژه [طراحی سایت] بايد پيام کار کاملا" تعريف شده باشد و اهداف آن نيز کاملا" متمرکز و مشخص باشد. در اين صورت است که پروژه اي که بر اساس چنين پيام و اهدافي انجام مي گيرد، کاري موفق و نو آورانه خواهد بود.

article_image_one_39.jpg

اگر پيش از شروع طراحي گرافیک سایت وقت کافي براي تجربه و تحليل مسائل، پرسش و پاسخ، شفاف سازي پيام مورد انتقال و اهداف پروژه و تحقيق و بررسي صرف کرد، ايده هاي نو خود به خود در ذهن جاري خواهد شد. اما هنگامي که از همان ابتدا شروع به طرح ريزي و انتخاب سبک کار نمائیم؛ مسير ايده هاي نوآورانه مسدود خواهد شد.

خلاقيت فرآيند بسيار پيچيده ايست و عوامل بسياري بر موفقيت يا شکست شما در خلق اثري خلاقانه تاثير مي گذارند. به عنوان مثال دغدغه ها و سياستهاي درون سازماني سفارش دهنده طراحی سایت ممکن است بر تصميم گيريهای او تاثير گذارد و يا او را تحت فشار قرار دهد، همچنين تربيت دست اندرکاران فنی در طراحی سایت ممکن است تحت تاثير جلوه هاي تکنولوژي روز قرار گيرند.

بنابراين مديريت صحيح در فرايند خلاقيت يعني تحت کنترل در آوردن اين گونه تاثيرات و اطمينان حاصل کردن از آگاهي همه افراد دخيل در پروژه به اهداف پروژه، از ابتدا تا انتهاي کار. اين امر مي تواند فرسايش در روند شکوفايي خلاقيت را کاهش دهد.

 

دريافت صحيح پيام

« ذهن خالي هميشه براي پذيرش و يادگيري چيزهاي جديد آماده است. در ذهن افراد تازه کار فضاي خالي زيادي وجود دارد اما اين فضاي خالي در ذهن متخصصان بسيار کم است» نقل از Shunyyu Swrnki

«در خلق يک اثر سخت ترين بخش کار، شروع کردن آن است خلق کردن يک برگ علف به همان اندازه سخت است که خلق کردن يک درخت بلوط» نقل از جيمز راسل لورل

فکر کردن را با ذهني باز آغاز کنيد .

براي يک طراح سایت [گرافيست وب]، نويسنده، هنرمند و يا فيلسوف هيچ چيز وحشتناکتر از يک صفحه سفيد نيست. زيرا اين وظيفه آنهاست که اين صفحه خالي را پر کنند.

به علاوه، موضوع فقط پر کردن صفحه نيست بلکه بايد آن را با اطلاعات و مطالبي که معني دار، تاثير گذار و خلاقانه باشد، پر کنند. انجام اين کار شايد کمي سخت به نظر برسد اما غير ممکن نيست.درست در لحظه اي که خط، تصوير و يا کلمه اي بر روي اين صفحه سفيد قرار مي گيرد، فرايند خلاقيت آغاز مي گردد.

کليد خلق يک ايده که کاملا" مناسب و کاملا" مرتبط با موضوع باشد اين است که از صفر شروع کنيد يعني با ذهن کاملا" باز که هيچ گرفتاري قبلي در آن وجود نداشته باشد فکر کنيد، درست است که در اين صورت ايده هاي بسيار گوناگوني در ذهن شما شکل خواهد گرفت اما نگران نباشيد زيرا در هنگام کار محدوديت توانايي هاي شما، بايدها و نبايدها و پارامترهاي ديگري که در نظر داريد، انتخاب هاي شما را محدود خواهد کرد همين مساله درباره مشتري ها Clients و مخاطبان Audiencer شما هم صدق مي کند.

به اين معني که اگر آنها هم با ذهن باز، با نظرات و کار شما برخورد کنند، موفقيت کار، تنها به نوآوري هاي شما بستگي پيدا خواهد کرد. به اين دليل هم هست که بايد دغدغه هاي مشتري و نياز مخاطبان خود را درک کنيد. توجه شما به اين نيازها و دغدغه ها موجب کاهش مخالفت هاي اوليه از طرف آنها خواهد شد و با ذهن بازتر و آرامش بيشتري به ايده هاي شما توجه خواهند کرد. بنابراين ذهن مخاطب و مشتري شما نيز مانند همان صفحه سفيدي خواهد شد که مي توانيد خلاقيت خود را بر روي آن نشان دهيد. ولي از طرف ديگر، بي تفاوتي و بي توجهي شما به مسائل و نيازهاي مشتري، به معني عدم علاقه شما به کار تلقي خواهد شد. حتي اگر برخي از اين مسائل به کار شما مربوط نباشد هم بايد به آنها توجه کنيد. اگر مشتري حس کند که شما به مسائل مورد توجه آنها اهميت زيادي نمي دهيد، آنها نيز امکان کار خلاقانه را از شما خواهند گرفت اين وظيفه شما طراحان است که به باز شدن ذهن مشتري و مخاطب خود کمک کنيد و امکان فکر کردن به چيزهايي که پيش از آن هرگز حتي تصورش را هم نمي کردند، براي آنها تصور فراهم نماييد.

 

3

جدیدترین مقالات طراحی سایت

گروه مقالات طراحی سایت

طراحی سایت ها

شماره تماس پشتیبانی:

شماره تماس پشتیبانی:

نظرات کاربران

نظر شما چیست؟

سوال امنیتی: حاصل جمع 3 + 7 چند است ؟

x
02122324883    09198585818
آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-22324883(مشاوره رایگان)

آنلاین هستیم
آنلاین هستیم