/ / /
تاثیر رنگ و انتقال مفهوم بهتر موضوع در وب سایت

تاثیر رنگ و انتقال مفهوم بهتر موضوع در وب سایت

  • تاریخ انتشار 1394/02/07
  • .
  • 2781
  • .
  • گروه رازهای طراحی وب سایت

انتخاب رنگ، یک موضوع کاملا سلیقه ای است و اثر روانشناسی و مفهوم آن در فرهنگ های گوناگون در درجات بعدی اهمیت قرار دارند اما رعایت این مسائل باعث انتقال بهتر موضوع به کاربر می شود. در طراحی وب، رنگ مهم ترین عامل چشمی و اولین عنصر تاثیرگذار بر کاربر است.

چون وجود نور باعث تشدید رنگ ها می شود، بنابراین انتخاب مناسب و به جای آن می تواند به جذابیت سایت بیافزاید و گاهی انتخاب نامناسب باعث می شود کاربر تا بارگذاری کامل صفحه منتظر نماند.

رنگ

به طور کلی رنگ ها دارای سه مشخصه اصلی هستند که با تغییر در آنها طیف های گوناگون رنگ پدید می آیند. این سه مشخصه عبارتند از:

فام (Hue)

درخشندگی (Value)

اشباع (Saturation)

article_image_one_42.jpg

فام یا ته رنگ :

فام در واقع همان اسم عام رنگ است که به صورت کامل و در نهایت درخشش دیده شود، مثلا فام آبی. رنگ ها به دو دسته کلی فام دار (قرمز، آبی، زرد و ...) و بی فام (سیاه، سفید و خاکستری) تقسیم می شوند.

اولین گروه فام

این فام ها در مثلث مرکز دایره رنگ قرار دارند که شامل سه رنگ اصلی آبی، زرد و قرمز می شوند و سایر رنگ ها از ترکیب این سه رنگ بوجود می آیند. نمونه های زیر، طرح هایی را نمایش می دهد که در آن ها، از رنگ های اصلی برای ساختار سایت استفاده شده است.

دومین گروه فام

این رنگ ها از ترکیب دو به دو رنگ های اولیه با هم به دست می آیند که شامل سبز، نارنجی و بنفش می باشد.

سومین گروه فام

از ترکیب اولین گروه فام ها ودومین گروه فام ها با هم، سومین گروه بدست می آیند که شامل رنگ های حلقه بیرونی دایره رنگ می شود.

درخشندگی :

درخشندگی درجه تیرگی یا روشنی هر رنگ است و طیف های گوناگون یک فام (رنگ) از روشن ترین حالت تا تیره ترین را تشکیل می دهد.

طرح هایی که در ادامه می بینید، نمونه های مناسبی از به کار گیری طیف های مختلف رنگی است. در این نمونه ها با تغییر در تیرگی و روشنی، سعی شده تا کنتراست درخشندگی لازم در آن ها ایجاد شود.

اشباع یا خلوص رنگی :

از ترکیب رنگ های فام دار با رنگ های بی فام (سفید، سیاه و خاکستری) درجه خلوص رنگی تغییر می کند. در واقع اشباع، همان خالص بودن یک رنگ است در حالتی که هیچ رنگ دیگری با آن ترکیب نشده است. مانند آبی خالص.

ترکیب رنگ های خالص با خاکستری از انرژی رنگ ها کم می کند و از نظر بصری دورتر می شوند و هر چه خالص تر باشند نزدیک تر به نظر می آیند. از این خاصیت می توان برای پلان بندی کار کمک گرفت و از رنگ های پر انرژی تر برای عنوان های مهم تر و در سطوح کم استفاده کرد.

در قسمت بعدی به بررسی رنگ های سرد و گرم و تاثیر آن در طراحی سایت و همچنین رنگ های مکمل می پردازیم. برای نوشتن این مطلب از کتاب "هنر رنگ" و ویکی پدیا نیز استفاده شده است.

 

9

جدیدترین مقالات طراحی سایت

گروه مقالات طراحی سایت

طراحی سایت ها

شماره تماس پشتیبانی:

شماره تماس پشتیبانی:

نظرات کاربران

نظر شما چیست؟

سوال امنیتی: حاصل جمع 4 + 1 چند است ؟

x
02122324883    09198585818
آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-22324883(مشاوره رایگان)

آنلاین هستیم
آنلاین هستیم