/ / /
استفاده از فرضیه رنگ به نفع وب سایت خود

استفاده از فرضیه رنگ به نفع وب سایت خود

  • تاریخ انتشار 1394/02/21
  • .
  • 3638
  • .
  • گروه رازهای طراحی وب سایت

مطمئنا نمی توانید بدون فکر کردن در مورد رنگ , صفحه لندینگ جذابی طراحی کنید.چطور تصمیم می گیرید کدام رنگ ها را در طراحی صفحه لندینگ وب سایت خود بکار برید؟ احتمالا رنگ ها را بر اساس نمای کلی برند خود انتخاب کرده یا اصلا در مورد انتخاب آنها فکر نکرده و رنگ هایی را انتخاب می کنید که به نظرتان خوب به نظر می رسند.

بازاریابان موفق از فرضیه رنگ استفاده می کنند تا صفحه لندینگ هدفمندی داشته باشند.

فرضیه رنگ چیست؟

تنها هنرمندان و طراحان اهمیت واقعی فرضیه رنگ را می دانند. رنگ ها و ترکیب آنها تأثیر خاصی در چشم بیننده گذاشته و می توانند باعث ایجاد پاسخ های احساسی متفاوتی در فرد شوند.فرضیه رنگ ها از گذشته توجه دانشمندان و هنرمندان زیادی را به خود جلب کرده است و موضوعات متفاوتی را شامل می شود. بعضی از قوانین اولیه فرضیه به سال ۱۴۳۵ بر می گردند یعنی زمانی که انقلابی ایتالیایی لئون باتیستا آلبری نوشت : ” با ترکیب کردن رنگ ها می توان رنگ های جدید ساخت اما تنها چهار رنگ واقعی وجود دارند – دقیقا مانند چهار عنصر طبیعت. اما همین چهار رنگ می توان تعداد بی شماری رنگ ایجاد کنند. قرمز رنگ آتش است، آبی رنگ هواست، سبز رنگ طبیعت است و سیاه و خاکستری زمین.”

article_image_one_64.jpg

مطمئنا فرضیه پردازان بعدی مانند داوینچی و نیوتون نیز ثابت کرده اند سه رنگ اصلی قرمز، زرد و آبی هستند.

فرضیه رنگ های مدرن توسط هنرمند آمریکایی آلبرت مانسل در اواخر قرن نوزدهم پیشنهاد شد. در این فرضیه به جای در نظر گرفتن سه رنگ اصلی، مفهوم فضای رنگ ها پیشنهاد شد که در واقع خصوصیات ظاهر، ارزش و خلوط رنگ بودند. تحقیقات هلمنولتز، مکسول و هرنینگ نیز از فرضه مانسل حمایت می کردند. چهارچوب سه بعدی او اساس علم رنگ ها در روانشناسی است.
در دهه های گذشته فرضیه رنگ دیجیتال نیز پیشنهاد شده است. فرضیه پردازان، طراحان و توسعه دهندگان وب در تلاش هستند تا مشخص کنند رنگ ها چه احساسات و معنایی را در پلتفورم های دیجیتال به بینندگان انتقال می دهند.

فرضیه رنگ ها چه ربطی به طراحی صفحه لندینگ شما دارد؟

حال در عصر دیجیتال افراد بیشتری به فرضیه رنگ ها اهمیت می دهند. وقتی مشتریان از وب سایت شما دیدن می کنند معمولا طی چند ثانیه تصمیم می گیرند که از سایت شما خوششان می آید یا خیر. برای همین است که صفحه لندینگ جذاب برای موفقیت اینترنتی حیاتی هستند : اگر نتوانید سریعا باعث جلب توجه و حس اعتماد بازدیدکنندگان شوید به احتمال زیاد دیگر موفق نخواهید شد چنین تأثیری در آنها ایجاد کنید.

فرضیه رنگ ها به دو روش در طراحی صفحه لندینگ موفق تأثیر گذار است:

- ترکیبات رنگ متضاد و قابلیت خوانده شدن مطالب
- ارتباطات رنگی روانی

با استفاده از این دو روش و صرف زمان برای انتخاب ترکیبات رنگ هدفمند برای Landing Page می تواند صفحه ای موثر داشته باشید تا اینکه تنها رنگ هایی را انتخاب کنید که فکر می کنید قشنگ تر هستند. این کار باعث می شود بازدیدکنندگان صفحه لندینگ شما در چند ثانیه اول به سمت شما جذب شده و افراد بیشتری بعد از دیدن سایت به لیست مشتریان شما اضافه می شوند. بنابراین صفحه لندینگ جذاب می تواند فروش و خدمات رسانی را ارتقا دهد.

انتخاب رنگ ها چه پیامی را به بازدیدکنندگان می رساند؟
بسیار مهم است که در زمان طراحی صفحه لندینگ روانشناسی رنگ ها را نیز در نظر بیرید. اگر به معنای رنگ های انتخاب شده نگاه کنید، می فهمید که ترکیب رنگ های سایت شما چه پیامی را به بازدیدکنندگان انتقال می دهد. ممکن است رنگ های انتخاب شده حتی معنایی را منتقل کنند که شما قصد انتقال آن را نداشته باشید.

آبی نشان دهنده اعتماد، تعهد و صداقت است. همین طور این رنگ مفاهیم ارتباط بر قرار کردن، منطق و جذابیت را نیز منتقل می کند.

زرد نماینده جوان، و خوش بینی است که نظر افراد را به خود جلب می کند. این رنگ مفاهیم احساسات، اعتماد به نفس، خلاقیت و دوستی را نیز منتقل می کند.

قرمز رنگی بسیار فیزیکی است که باعث افزایش ضربان قلب و برانگیختن افراد می شود. مفاهیم انرژی، شجاعت، قدرت، هیجان و به مبارزه طلبیدن را می توان با این رنگ منتقل کرد. یکی از مفاهیم کلیدی این رنگ گرماست.
سبز معمولا رنگ ثروت است. این رنگ باعث ایجاد آرامش شده و چشم به راحتی آن را پردازش می کند. این رنگ باعث ارتقای حس تعادل، سلامت، تازگی و بهبود می شود و معمولا با محیط زیست در ارتباط است.
نارنجی رنگی خشن است که هشدار می دهد. این رنگ با مفاهیم تفریح، گرما، شوق و امنیت در ارتباط است.

صورتی رنگی است که عموما زنانه و رمانتیک در نظر گرفته می شود. مفاهیم عشق، گرما، مراقبت، آسایش و احساسات جنسی در این رنگ قرار دارند.

بنفش رنگ آرامبخش است که عناصر روانی را در خود جای داده است. این رنگ با مفاهیم تجمل، دید، کیفیت و واقعیت در ارتباط است.

سیاه رنگی قدرتمند است که نرمی، پیچیدگی و اثربخشی را منتقل می کند.

حالا که مفاهیم کلیدی رنگ هایی که بیشتر استفاده می شوند را یاد گرفته اید بهتر است فکر کنید چطور می توان از این رنگ ها به صورت موثر در طراحی صفحه لندینگ استفاده کرد. اول باید مشخص کنید چه پیامی را می خواهید در لندینگ پیج خود جای داده و سپس رنگ هایی را انتخاب کنید که این مفاهیم را منتقل می کنند. بعد از اینکه پیام های خود را مشخص کردید ببینید کدام رنگ بیشتر می تواند به بازتاب دادن اهداف شما کمک کند. این رنگ باید در طراحی صفحه لندینگ شما بکار گرفته شوند. برای مثال اگر می خواهید احساس امنیت و هشدار، و زنانگی را ارتقا دهید، رنگ های مشکلی و صورتی می توانند انتخاب های مناسبی باشند. اگر هنوز مطمئن نیستند کدام مفاهیم باید انتقال داده شوند می توانید از یک راه حل بسیار موثر استفاده کنید. برای حل این مسئله طراحی کلی صفحه لندینگ خود را انجام دهید اما آن را رنگ آمیزی نکنید. سپس با استفاده از رنگ های متفاوت چندین کپی از صفحه لندینگ ساخته و این صفحات را با هم مقایسه کنید. می توانید در مقایسه می توانید از سایر افراد بخواهید که چه پیام هایی را از صفحات لندینگ متفاوت شما دریافت می کنید. بعد از شنیدن نظر دیگران متعجب می شود که جواب ها چقدر با هم متفاوت هستند.

رنگ ها چطور باعث ارتقای قابلیت خوانده شدن مطلب می شوند؟

اهمیت دادن به روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت ها حائز اهمیت است اما باید دید که انتخاب رنگ ها چه تأثیری بر توانایی خوانده شدن مطالب سایت می گذارد. معمولا زمانی بیشتر می توان مطالب را خواند که رنگ های پیش زمینه کنتراس بیشتری دارند( برای مثال سیاه بر روی سفید)
صفحه لندینگ باید آن قدر موثر طراحی شده باشد که فرد بازدید کننده بتواند سریعا محتویات سایت را دیده و به سادگی آنها را درک کند. برای اطمینان از ایجاد چنین تأثیری در صفحه باید رنگ های پیش زمینه و رنگ نوشته ها را طوری طراحی کرد که مکمل هم باشند تا اینکه متضاد هم باشند.
یکی از راه های ساده برای پیدا کردن تضاد در رنگ ها استفاده از چرخه رنگ ها ست. چرخه رنگ ها در فرضیه رنگ ها اهمیت زیادی دارد و ابزار آنلاین زیادی وجود دارند که به تشخیص آنها کمک می کنند. سایت های پایه چرخه رنگ ها مکان های مناسبی برای شروع کار و تست کردن قابلیت خوانده شده و انتخاب رنگ ها هستند.
نگاهی به مثال های زیر بیاندازید تا بهفمید چطور می توان از فرضیه رنگ ها استفاده کرد.

کوکاکولا

کوکاکولا احتمالا شناخته ترین برند دنیا محسوب می شود. سالهاست که طراحان این شرکت از ترکیب رنگ های کلاسیک سفید و قرمز استفاده می کنند و روانشناسی رنگ بسیار موفقی دارند. نه تنها رنگ ها کنتراس عالی دارند که باعث ایجاد توانایی خوانده شدن مطالب می شود بلکه قرمز روشن باعث ارتقای حس صمیمیت کوکاکولا شده و مفاهیمی مانند انرژی، شجاعت، هیجان و قدرت را نیز منتقل می کند.

پاپ سروی

صفحه لندینگ پاپ سروی از رنگ های آبی و سفید تشکیل می شود. مانند کوکاکولا این است نیز از ترکیب رنگ های کلاسیکی استفاده کرده است که باعث راحت خوانده شدن مطالب می شود. اما در این سایت از فونت های برجسته استفاده شده است تا مفهوم برند قدرتمند را انتقال دهد. وقتی بازدید کنندگان سایت از این صفحه آبی دیدن می کنند احساس اعتماد، منطق و ارتباط می کنند.

اپل

اپل با استفاده از رنگ های ساده تأثیر قابل توجهی در بازدید کنندگان می گذارد. تضاد رنگ های سفید و سایه باعث می شود مطالب به راحتی خوانده شوند و این احساس را منتقل می کند که هر کسی می تواند به این برند دسترسی داشته باشد. زمینه رنگ ها سفید است اما اعمال کمی رنگ سیاه ضعیف باعث می شود بازدیدکنندگان احساس قدرت، ظرافت، پیچیدگی و اثربخشی اپل را درک کنند.

ساب وی
شرکت ساب وی معمولا از رنگ سبز در طراحی سایت استفاده می کند. سبز رنگی است که چشمان انسان به راحتی آن را پردازش می کند و این مسئله باعث می شود به راحتی مطالب نوشته شده در ذهن خوانندگان جا بیافتد. این رنگ با سلامت، تعادل و تازگی مرتباط است و می تواند با استفاده از این رنگ ها پیام مهم تری را به مشتریان خود منتقل کند.
در زمان طراحی صفحه لندینگ می توانید از بی نهایت ترکیب رنگی استفاده کنید. اگر به خوبی از رنگ ها استفاده کنید، می توانید مشتریان یا پیروان زیادی را به سمت خود جلب کنید. اما اگر به درستی از رنگ ها استفاده نکنید پیام هایی گیج کننده را منتقل می کنید که باعث کاهش توانایی شما در ارتقای برند می شود.

اگر می خواهید از فرضیه رنگ ها به نفع خود استفاده کنید، باید به دقت این فرضیه را مطالعه کرد و به صورت هدفمند از رنگ ها استفاده کنید. در انتخاب رنگ ها حتما به توانایی خوانده شدن و روانشناسی رنگ ها توجه کنید. همین دو مسئله باعث می شوند صفحه فرود جذاب و موفق داشته باشید که بازدید کنندگان را به شما وابسته می کند. کاش می شد یک وب سایت ایرانی به شما معرفی می کردم ولی متاسفانه چنین وب سایت هایی در ایران معادلی ندارند.

7

جدیدترین مقالات طراحی سایت

گروه مقالات طراحی سایت

طراحی سایت ها

شماره تماس پشتیبانی:

شماره تماس پشتیبانی:

نظرات کاربران

نظر شما چیست؟

سوال امنیتی: حاصل جمع 9 + 0 چند است ؟

x
02122324883    09198585818
آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-22324883(مشاوره رایگان)

آنلاین هستیم
آنلاین هستیم