/ / /
عوامل کلیدی موفقیت سایت (بخش دوم)

عوامل کلیدی موفقیت سایت (بخش دوم)

  • تاریخ انتشار 1397/06/21
  • .
  • 1220
  • .
  • گروه رازهای طراحی وب سایت

برخی از عوامل موفقیت یک وب سایت را در بخش اول توضیح دادیم. حال به توضیح سایر موارد در بخش دوم می پردازیم.

1- بودجه و درآمد سايت

يك عامل مهم ديگر در موفقيت سايت وب، داشتن بودجه است. راه اندازي يك سايت ممكن است در ابتداي كار بسيار كم هزينه به نظر برسد. يك كامپيوتر معمولي، يك خط اينترنت پرسرعت، يك دامين، يك ميزبان (هاست) ارزان قيمت و يك نرم افزار CMS اپن سورس با قالب رايگان مي تواند منجر به راه اندازي يك سايت با حداقل بودجه ممكن شود. اما اين تازه شروع داستان است.

بسيار از وب سایت ها پس از چندماه فعاليت متوقف مي شوند، تنها به اين دليل ساده كه توجيه اقتصادي ندارند. البته مي توان بعضي از سايت هاي شخصي يا وبلاگ را تنها با اتكا به عناصري چون عشق به نوشتن مدتي اداره كرد، اما حتي در چنين مواردي نيز ممكن است بعد از مدتي، انگيزه صاحب سايت براي به روز نگه داشتن آن به شدت كاهش يابد. هدف يك سايت هرچه باشد، چه انتفاعي و چه غير انتفاعي، به ناگزير نيازمند بودجه و توجيه اقتصادي است.

2- نرم افزار کارآمد

یک نرم افزار برای مدیریت محتوا و اطلاعات سایت یکی دیگر از عوامل موفقیت یک سایت است. یک نرمافزار مدیریت محتوای کارآمد باید به گونه ای باشد تا در دنیای اینترنت بتواند همچنان باقی بماند یعنی همه نیازهای یک سایت را پوشش دهد و انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد.

اگر از یک نرم افزار مدیریت محتوای open source رایگان و پیشرفته با یک قالب بسیار زیبا برای سایت خود استفاده نمودید، همه چیز عالی به نظر می رسد اما آیا هنگامی که بخواهید تغییری در سایتتان دهید، میتواند براحتی اینکار را انجام دهید؟ آیا همه صاحبان سایت برنامه نویسی می دانند؟ آیا دسترسی به یک برنامه نویس مسلط راحت است؟ آیا این نرم افزار تمام نیاز های شما را برآورده خواهد کرد؟ اینگونه سوالات را در ابتدا و قبل از طراحی سایتتان بپرسید و پاسخ آن را بدانید.

3- تمرکز بر روی کاربرد اولیه در طراحی سایت

بازدید کننده یا کاربر هدف اصلی ما در یک سایت است پس باید هدف و تمرکز ما برای برآورده کردن نیازهای کاربر باشد. در بسیاری از موارد، در پروسه های طراحی وب سایت اهداف اصلی صاحب سایت از نیازهای مورد نظر کاربران آن سایت پیشی میگیرد و با یکدیگر همخوانی ندارند. این یعنی ما برای طراحی یک وب سایت، قبل از اینکه فکر کنیم ما چه میخواهیم از وب سایتمان به دست بیاوریم، بدانیم کاربر چه چیزی را میخواهد از وب سایت ما به دست آورد، پس از اینکه این موارد را برای کاربر فرآهم کردیم، اهداف خود را نیز در آن بگنجانیم تا بیشترین بهره را از سایت برده و رضایت بازدید کننده را کسب کنیم. نیازهای کاربر همواره مقدم بر خواست های مدیر یا صاحب وب سایت است.

4- مدیر خوب

اغلب اینگونه تصور می شود که یک وب سایت خوب بدلیل اطلاعات و سیستم نرم افزاری آن است که موفق شده است اما مهمترین عامل، نیروس انسانی است.

بدون داشتن نیروی انسانی خوب نمی توان با تکیه بر مطالب و نرم افزار سایت موفقی داشت. طبق تحقیقات مهمترین عامل موفقیت یک سایت، عملکرد مدیر سایت است. اهمیت مدیر سایت بگونه ای است که یک مدیر خوب می تواند عیوب نرم افزاری سایتش را با هوشمندی و کوشش بخوبی پوشش دهد. نمی توان در ابتدا از یک وب سایت انتظار محتوای کامل و نرم افزاری بی نقص داشت اما با تلاش مدیر سایت رسیدن به موفقیت دور از انتظار نیست.

5- جابجایی در محتوا یا ناوبری در سایت

امکان جابجایی در محتواهای سایت یا ناوبری در وب سایت یکی از عواملی است که هم مرتبط با قابلیت استفاده و هم مرتبط با دسترس پذیری میباشد ولی یکی از مهمتری عوامل برای ایجاد رضایت کاربر میباشد. حتما ما میخواهیم که یک کاربر بیش از یک صفحه از سایت ما را بازدید کند، اینکه چگونه بتوانیم سایر محتواهای مورد نیاز کاربر را به او نشان دهیم کار طراحی ناوبری می باشد.

بسیاری از وب سایت ها از روش های معمول ناوبری در سایت خود استفاده میکنند که بیشتر کاربران نیز با آن آشنا هستند. روش هایی مثل منوی اصلی که به ارائه لینک های صفحات و مطالب پر کاربرد سایت میپردازد، نقشه سایت، امکان جستجو بر حسب تگ ها و دسته ها، صفحات راهنما و درباره ما و … نیز از جمله صفحاتی هستند که کاربران به دنبال یافتن آنها برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خود در سایت میباشند. همچنین لینک های مختلفی در هر صفحه قرار میگیرد که به کاربر کمک میکند تا محتواهای مرتبط با موضوع مورد علاقه خود را در سایت راحت تر پیدا کند. هر چه این موارد مرتبط تر و مورد نیاز بیشتر بازدید کنندگان باشد، در کسب موفقیت شما در وب سایت تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. در این بین سیستم های نیمه هوشمند تشخیص سلایق کاربران کارایی بسیاری دارد.

6- قابلیت استفاده نیاز اولیه کاربران سایت

هر وب سایتی که میخواهد موفق باشد لازم است که مردم بتوانند از آن استفاده نمایند. سبک طراحی و ظواهر سایت هرگز نباید جایگزین کارایی و قابلیت استفاده بودن وب سایت گردد. این قابلیت استفاده برحسب نوع وبسایت ها متفاوت است. به طور مثال، یک وب سایت تجارت الکترونیک باید به خوبی بتواند محصولات را نمایش دهد، قسمت جستجوی مناسبی داشته باشد، سبد خرید و روند فروش متناسب با خرید داشته باشد و یک وب سایت خبری باید دسته بندی مناسب، تگ بندی مطالب، تسهیل در امر خواندن مطالب با رنگ بندی و سایز بندی قلم ها و زمینه و … داشته باشد.

سایت هایی که مشکل در قابلیت استفاده خود دارند همواره در تلاشند تا بازدید کننده خود را با عوامل مختلفی در سایت نگه دارند اما چیزی که مشخص است، با توجه به سهولت تعویض سرویس دهنده ها در اینترنت برای بازدید کنندگان، آنها با کمترین مشکلی در روند کاری خود اقدام به ترک سایتی مینمایند که قابلیت استفاده مناسبی نداشته باشد.

خوشخبتانه مديران و گردانندگان خيلي از سايت هاي موفق بعد از تثبيت موقعيت خود در اينترنت اقدام به انتشار كتاب ها و يا مقالاتي درباره داستان موفقيت خود كرده اند. این مقاله چكيده اي بود از مهمترين عوامل موفقيت يك وب سایت. تقريبا همه اين عوامل مهم هستند و ترتيب آنها در اينجا چندان مهم نيست.

2

جدیدترین مقالات طراحی سایت

گروه مقالات طراحی سایت

طراحی سایت ها

شماره تماس پشتیبانی:

شماره تماس پشتیبانی:

نظرات کاربران

نظر شما چیست؟

سوال امنیتی: حاصل جمع 5 + 8 چند است ؟

x
02122324883    09198585818
آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-22324883(مشاوره رایگان)

آنلاین هستیم
آنلاین هستیم