/ / /
آشنایی با صفحه 404 و رفع خطا 404 در سایت

آشنایی با صفحه 404 و رفع خطا 404 در سایت

  • تاریخ انتشار 1397/07/21
  • .
  • 1354
  • .
  • گروه رازهای طراحی وب سایت

صفحه 404 یا ارور 404 صفحه ایی است که اکثر کاربران در گشت و گذار در سایت های مختلف با آن مواجه شده اند، در این مقاله قصد داریم به توضیح کامل ارور 404 و تاثیر آن بر سئو سایت بپردازیم. با ما همراه باشید.

هنگامیکه درخواستی به سرور ارسال میشود ، سرور پاسخی به آن درخواست می فرستد ، پاسخ 404 در صورتی که کاربر آدرس خاصی را در نوار آدرس مرورگر خود تایپ کند، ولی صفحه ای معادل آن وجود نداشته باشد ایجاد میشود. خطای 404 مشخص کننده این است که صفحه مورد نظر بر روی سایت وجود ندارد و روباتهای موتورهای جستجو متوجه می شوند که این صفحه دیگر وجود ندارد و آن را از لیست خود خارج می کنند.

کدهای ارسالی سرور به درخواست های اصطلاحا HTTP response codes گفته میشود این کد ها از عدد 100 شروع و به 599 ختم میشود و هر کدام یک معنا و مفهوم دارند . امکان توضیح تمام این کدها در این مقاله ممکن نیست و ما صرفا به ارور 404 خواهیم پرداخت.

چرا باید صفحه 404 داشته باشیم
اگر صفحه ای در سایت ما برای نشان دادن به کاربر در صورت عدم وجود صفحه ای که کاربر به دنبال آن بوده است وجود نداشته باشد، تنها یک پیام خطا به کاربر نشان داده میشود. وجود صفحه 404 موجب میشود که کاربران در صورتی که نتوانند صفحه مد نظر خود را بیابند، بتوانند به صفحه اول سایت و یا صفحه جستجوی سایت منتقل شود. کاربران انتظار دارند در صورتی که آدرس صفحه ای را اشتباه تایپ کنند با صفحه ای مواجه شوند که آنها را به صفحات دیگر سایت منتقل کند. از طرف دیگر روباتها متوجه حذف شدن صفحه می شوند و آن را از لیست خود خارج می کنند، حذف شدن شدن صفحات، لینک های شکسته و لینکهای خارجی که رقبا عمدا به سایت ما می دهند بیشترین دلیل بوجود آمدن خطای 404 در صفحه هستند.

امنیت و صفحه 404
شاید بسیاری از کاربران و حتی طراحان وب به صفحه 404 مانند سایر صفحات سایت نگاه کنند. ولی این صفحه میتواند نقش امنیتی مهمی در سایت بازی کند. در واقع متخصصان امنیت سایت تعداد درخواست های منجر شده به احضار صفحه 404 توسط یک IP را برای بررسی احتمال هک شدن سایت بررسی می کنند. اگر بخواهیم این موضوع را به زبانی ساده توضیح دهیم میتوانیم بگوییم: اگر یک IP خاص در مدت زمان کمی تعداد زیادی درخواست به سرور شما بفرستد که منجر به بروز کد 404 شوند، احتمال اینکه این IP توسط شخص یا بد افزار قصد هک کردن سایت شما را داشته باشد بسیار زیاد است. شما به عنوان مالک یک دامنه باید این قبیل IP ها را بلاک کنید ، تا نتوانند به سایت شما دسترسی داشته باشند. پلاگین های آماده بسیاری برای این منظور در وب موجود است .که معرفی و توضیح آنها در محدوده این مقاله نیست. شما میتوانید با مراجعه به سایتی که از آن سیستم مدیریت محتوای خود را تهیه کرده اید برای ابزار های امنیتی جستجو کرده و ابزار های لازم را به سایت خود اضافه کنید.

ارور 404

خطای طراحی و ایجاد صفحات 404
گاهی اوقات ما برای افزایش امینت خود باعث میشویم که کاربرانمان مدام با صفحه 404 روبرو شوند . اجازه بدهید این موضوع را با یک مثال توضیح بدهیم. تصور کنید که سایتی را طراحی و آموزش های مربوط به فتوشاپ را در آن قرار داده ایم. کاربری به صفحه زیر مراجعه می کند.

www.url.ir/atricle/adobe/photoshop/retouch/facecleaner.aspx

کاربر این مقاله را خوانده و میخواهد سایر مقالات مرتبط با روتوش عکس را مشاهده کند. تجربه کاربری باعث میشود که کاربر عبارت facecleaner.aspx را از آدرس خود حذف و وارد پوشه بالایی آن شود. اگر بعنوان یک طراح مانع دسترسی کاربر به این پوشه شویم. کاربر با صفحه 404 مواجه میشود. حقیقت این است که خیلی از طراحان برای افزایش امنیت سایت خود دسترسی به پوشه ها را برای کاربران خود محدود می کنند. اگر شما هم فکر می کنید که کاربران را باید از دسترسی به پوشه ها بازدارید . بهترین کار این است که به این پوشه ها فایلی با عنوان Index اضافه کنید. سپس در آن فایل لیست مقاله های موجود در آن دسته بندی را قرار دهید . نرم افزارهای متن باز براحتی اینکار را برای کاربران انجام میدهد، ولی در نرم افزار های تخصصی گاهی برنامه نویسان تجربه کاربری را نادیده میگیرند. بنابراین اگر قصد دارید مانع دسترسی کاربران به پوشه ها شوید ، جایگزینی برای آن داشته باشید تا کاربر با صفحه 404 مواجه نشود.

گاهی هنگام طولانی بودن آدرس صفحه، گوگل آدرس صفحه را میشکند و فقط قسمتی از آن را نمایش میدهد و در ادامه سه نقطه قرار میدهد . به عنوان برنامه نویس وب ما باید برای کاربرانی که این آدرس را در نوار آدرس کپی می کنند راهکاری داشته باشیم ،سئو کاران گاهی از اهمیت کوتاه بودن URL میگویند . یکی از مهمترین دلایل کوتاه بودن URL همین موضوع است که، گوگل ممکن است آدرس های بلند را بشکند و این آدرس ها در همگام کپی شدن در نوار آدرس به صفحه 404 مواجه میشوند. بعنوان یک طراح سایت و برنامه نویس باید به خاطر داشته باشیم که ما نمیتوایم مشتریانمان را وادار به استفاده از آدرس های کوتاه کنیم ، بنابراین باید برای مواقعی که آدرس سایت بشکلی نادرست وارد میشود برنامه ای داشته باشیم. یادمان باشد که یکی از این راهکارها طراحی یک صفحه 404 مناسب است.

طراحی صفحه 404
گرافیک صفحه 404 : گرافیک صفحه 404 در سایت های مختلف با طرح ها و استراتژهای مختلفی ایجاد میشود. از گرافیک هایی که شما را به خنده وا میدارد تا گرافیک هایی که شما را وادار به ماندن بیشتر در صفحه میکنند. کدامیک از این استراتژی ها بهتر هستند. اگر سلیقه شخص را ندیده بگیریم و تنها بخواهیم براساس اصول منطقی گرافیک صفحه 404 را ایجاد کنیم . این گرافیک باید گویا و ساده و در عین حال به انتقال کاربر به صفحات دلخواه کمک کند .

ابزار های صفحه 404: صفحه 404 باید دارای هدر و منو و پاصفحه سایت شما باشد ، در قسمت محتوا هم باید متنی که کاربر را از رخدادن خطای 404 و یا نوشته ای منبی بر عدم یافتن صفحه مد نظر و یا هر دو وجود داشته باشد . بهتر است که در صفحه 404 امکان جستجو قرار داشته باشد، تا کاربر بتواند نام صفحه خود را جستجو کند و مطالب مرتبط با آن را در سایت بیابد.

استراتژی های صفحه 404 برای ایجاد محتوا:
فرض کنید ما سایتی با عنوان آموزش فتوشاپ داریم و کاربرانی به دنبال صفحه ای با آدرس retouch.aspx با صفحه 404 مواجه میشود. اگر تعداد این کاربران زیاد باشد میتوانید این صفحه را در سایت خود ایجاد کنیم تا این کاربران هنگام مراجعه به سایت ما با صفحه 404 مواجه نشوند . بسیاری از صاحبان سایت ها حتی کلمات سرچ شده در سایت خود را بررسی می کنند تا اگر مخاطبان در سایت آنها بدنبال محتوای خاصی هستند که محتوای مناسب با آن در سایت وجود ندارد . محتوای مناسب را برای مخاطبان سایت ایجاد کنند.

آیا صفحه 404 بر روی سئو موثر است
اگر ترجمه سئو را بهینه سازی برای موتور های جستجو بدانیم، جواب این سوال خیر است. ولی اگر سئو را مترادف با مراجعه کاربر واقعی بیشتر به سایت و بهینه سازی محتوا برای کاربر واقعی کاربر بدانیم جواب بله است.

به این ترتیب وجود صفحه 404 مناسب شاید برروی رتبه سایت ما در گوگل و سایر موتورهای جستجو اثر نکند ولی تاثیر آن برروی رضایت مندی مخاطب و تناسب طراحی سایت با تجربه کاربری کاملا مشخص است. بنابراین برای طراحی صفحه 404 خود کمی بیشتر وقت صرف کنید و از بکارگیری ایده های نوین در این صفحه نهراسید. افزایش خطاهای 404 در سایت به خودی خود، تاثیر منفی در رتبه بندی گوگل ندارد اما اگر صفحاتی از سایت شما که پیش از این، از طریق گوگل ورودی می گرفتند حذف شوند، قطعا ورودی گوگل سایت شما کاهش می یابد و بهتر است سایت شما کمترین خطای 404 را داشته باشد.

حتماً بخوانيد :36 فاکتور مربوط به لینک ها موثر در رتبه بندی


نرم افزار های متن باز و صفحه 404 :
نرم افزار های متن باز مانند وردپرس و جوملا و دروپال و غیره به کاربران امکان آن را میدهد که صفحه ای با نام 404.php را در سایت خود داشته باشند و آن را با نظر خود ویرایش کنند. اکثر این نرم افزار ها همچنین به کاربران خود امکان مدیریت صحفه 404 و ارور 404 را از طریق فایل .htaccess را میدهند. که تفاوت این دو درست مانند تفاوت داشتن یک صفحه 404 و یا ریدارکت کردن کاربرانی است که به صفحه 404 هدایت شده اند.

ایجاد صفحه 404 در نرم افزار های اختصاصی
سایت های Asp هم مانند سایت های PHP میتوانند از هر دو نوع بازگردانی ارور 404 استفاده کنند. این سایت ها میتوانند کاربرانی را که آدرسی را اشتباه تایپ کرده اند را به صفحه 404 هدایت کنند و یا آنها را به صفحه ای دیگر که معمولا صفحه اصلی سایت است منتقل کنند. همانطور که گفتیم با توجه به تجربه کاربری بهتر استکه کاربران به صفحه 404 مستقلی منتقل شوند.

1

جدیدترین مقالات طراحی سایت

گروه مقالات طراحی سایت

طراحی سایت ها

شماره تماس پشتیبانی:

شماره تماس پشتیبانی:

نظرات کاربران

نظر شما چیست؟

سوال امنیتی: حاصل جمع 6 + 7 چند است ؟

x
02122324883    09198585818
آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
021-22324883(مشاوره رایگان)

آنلاین هستیم
آنلاین هستیم